Ogranicza się w ten sposób do minimum czas przestoju urządzenia, nakłady finansowe oraz ilość zużytego oleju (aspekt ekologiczny), związaną z jego częstszymi wymianami.
W pracującym układzie hydraulicznym olej z czasem ulega ponownemu zabrudzeniu i filtrację należy wykonać ponownie.
Chociaż fakt ten nie jest powszechnie znany, warto zaznaczyć, że olej w typowej beczce o pojemności 200 litrów może mieć klasyfikację czystości ISO 23/21/18 lub gorszą. Rzadko jest to wystarczające w przypadku systemów hydraulicznych, dlatego standardową praktyką powinno stać się filtrowanie nowego oleju przed napełnieniem nim zbiornika urządzenia lub systemu.
Zalecaną metodą jest przepuszczenie go przez odrębny agregat filtrujący przed rozruchem maszyny lub urządzenia. Jeżeli nowy olej nie zostanie przefiltrowany i użyjemy go w stanie, w jakim został zakupiony, może to doprowadzić do wcześniejszej awarii elementów układu hydraulicznego oraz do szybszego zatkania się wkładu filtrującego.
Podczas wymiany, a właściwie dolewania oleju do układu hydraulicznego aż 1/3 starego oleju pozostaje nadal w obiegu. Pozostaje też w nim większość zanieczyszczeń, które zmieszane są w oleju. Dlatego tylko część oleju jest wymieniana na nowy. Oznacza to, że wykonujący zwykłą wymianę oleju wszystkie osady i zanieczyszczenia tworzą zawiesinę i umieszczane są z powrotem w układzie. Dalej rozprowadzane są do wszystkich części systemu i świeżo dolany nowy olej jest ponownie brudny!